içinde

Karın bölgesinde ki ağrılar hangi hastalığın habercisidir

Karnınızın farklı bölgelerinde yanma, donukluk, keskin ağrı veya kramp gibi ağrılar vücudunuzun o an nasıl hissettiği hakkında çok şey söyleyebilir. İnsan vücudun da göbek bölgesi çok sayıda önemli organ ve sinir ucu içerir. Farklı yerlerde ağrıya neden olabilecek birçok faktör vardır. Sağlıksız bir beslenme, aşırı yemek tüketmek, sigara içmek ve bazı ilaçlar ülser, safra taşı ve hatta mide yanmasına neden olabilir. Bu yüzden ağrıyan yeri tespit etmek ve gerekli önlemleri hemen alarak erken tedavi yöntemini uygulamak çok önemlidir.

Üst karın bölgesinde ki donuk ağrı: Gaz

Üst karın bölgesinde donuk bir ağrı yaşıyor iseniz bu ağrı karnınız da gaz olduğunu göstermektedir. Ayrıca başka belirtiler de yaşayabilirsiniz. Mide de bir şey hareket hissi ve mide şişliği gibi semptomlar da yaşanabilir. Çabuk ve hızlı yemek yemek ve yutmak mide de gaz oluşumuna sebep olabilmektedir.

Alt göğüs bölgesinde veya karın bölgesinin üst kısmında ki ağrılar: Mide ekşimesi

Mide ekşimesi alt göğüs bölgesinde ve karnın üst kısmında yanma ve ağrıya sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra boğazda yanma veya asidik tat oluşumuna da sebep olabilmektedir.

Üst karın bölgesinde ki şiddetli ağrılar: Ülser

Üst karın ve mide bölgesin de ki keskin ağrının nedeni mide ülserleridir. Ülserler mide zarı hasar gördüğünde ortaya çıkar, ayrıca güçlü ağrı kesiciler tarafından da tetiklenebilirler. İştahsızlık, bulantı, kanlı veya koyu dışkı, ani kilo kaybı, kusma ve göğüs ağrısı gibi belirtiler ülserin diğer belirtileri arasındadır.

Kramp ve şişkinlik: İrritabl Bağırsak Sendromu

Sindirim sistemi hassas olan kişiler de sıklıkla görülen iriitabl bağırsak sendromu karın bölgesinde kramp ve şişkinlik ile belirti vermektedir.  Kramp ve şişkinliğin yanı sıra bağırsaklar çok fazla çalışarak ya ishale ya da tam tersi bağırsakların yavaşlayarak kabızlığa sebep olabilmektedir.

Kramp ve ishal: Gastroenterit (Mide gribi)

Karın bölgesinde keskin bir şekilde ağrı, kramp, sulu  ishal, mide bulantısı, kusma, ara sıra kas ağrıları, baş ağrısı ve ateş belirtileri varsa gastroenterit (mide gribi) olduğunu gösterebilir.

  Ağrı ve hazımsızlık: Laktoz intoleransı

Mide ağrısı ve şişkinlik, laktoz intoleransını belirten bazı yaygın semptomlardır. Bu sulu ishal, aşırı gaz veya kabızlığa neden olabilir. Diğer bazı belirtiler arasında baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon kaybı, kas ve eklem ağrısı, ağız ülseri ve idrarla ilgili problemler olabilir.

Gaz, kronik ishal, şişkinlik: Gluten intoleransı

Bir gluten intoleransının birçok belirtisi vardır ve en yaygın olanları şunlardır: ishal, kabızlık, kötü kokulu dışkı, şişkinlik, karın ağrısı, cilt sorunları, açıklanamayan ani ve aşırı kilo kaybı ve depresyon.

Sağ üst karın bölgesinde ve omuz altında ki şiddetli ağrı: Safra taşı

Vücudunuzda safra kesesi taşı olduğunu bilmek o kadar kolay değildir. Sindirim suyunu karaciğerden ince bağırsağa taşıyan kanallardan birinin iltihaplanması ile safra keseniz de taş olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda, belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Sağ üst karın bölgesinde şiddetli ağrı, ateş, titreme ve bulantı ile kendini göstermektedir.

Alt sağ karın ağrısı: Apandisit

Alt sağ karın bölgesinde oluşan iltihaplanma şiddetli ağrı ile belirti vermektedir.  Acil tıbbi tedavi gerektiren tehlikeli bir durumdur. Apandisit belirtileri, göbek veya sağ alt karın bölgesinden hareket eden üst karın bölgesi, karın şişliği, bulantı, kusma, yüksek ateş ve gaz gibi keskin belirtileri olan bir durumdur. Apandisit  önlenemez fakat yüksek lif içerikli besinler tüketen ve sağlıklı beslenen kişilerde apandisit daha az görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorumlar

Binali Yıldırım, Patrik Bartholomeos’un İsim Gününü Kutlarken ‘Ekümenik’ İfadesini Kullandı: Sorun çıktı

“Devlet parana el koydu, bankaya yatırma” diyerek dolandırılan kadın bunu 17 yıl sonra anladı