içinde

SinirliSinirli

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına Muhalefetten ilk tepki

CHP’li Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Öztrak, “Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir.” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öztrak Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bunu da gördük. Bağımsız TCMB’nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir. TCMB Sarayın elinde tutsaktır NOKTA.

“Bunu da gördük. Bağımsız TCMB’nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir. TCMB Sarayın elinde tutsaktır NOKTA.— Faik Öztrak “

Merkez Bankasının Yeni Başkanı Murat Uysal oldu

Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı. Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirildi.

Atamanın ardından TCMB’den yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanlığına atanan Uysal’ın, 9 Haziran 2016 yılından bugüne kurumda Başkan Yardımcılığı yaptığı hatırlatıldı.

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada, bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir.”

Kaynak: mynet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorumlar

Bolu’da Bir Otomobilde Nükleer Silah Başlıkları ve Kaliforniyum Yakalandı

Uçak tuvaletinde yaptığı ahlaksız hareketi ile gündem olan Kerimcan durmaz için istenilen ceza belli oldu